Ergoterapie

ERGOTERAPIE, Falta s.r.o.

 

Ergoterapie

Ergoterapie je zdravotnický obor, který prostřednictvím smysluplného zaměstnávání usiluje o zachování a využívání schopností jedince potřebných pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností u osob jakéhokoli věku s různým typem postižení (fyzickým, smyslovým, psychickým, mentálním nebo sociálním znevýhodněním). 

 

Ergoterapeut

pomáhá osobám s určitým typem omezení zvládat každodenní činnosti. Využívá k tomu specifické metody a techniky, včetně nácviku konkrétních dovedností. Také poskytuje poradenství a těm, kteří to potřebují, umí pomoci i s přizpůsobením prostředí. Podporuje maximálně možnou participaci jedince v běžném životě, přičemž respektují plně jeho osobnost a možnosti. Pro podporu participace jedince využívá specifické metody a techniky, nácvik konkrétních dovedností, poradenství či přizpůsobení prostředí.

 

Dětská ergoterapie

využívá jako hlavní terapeutický prostředek hru, která je pro děti vlastní, pomáhá jim v získávání nových dovedností, zkušeností, objevování informací jak o sobě tak o vnějším světě a motivuje je k provádění činností, které využijí dále při aktivitách všedního dne.

 

Cílem ergoterapie

u dětí je pomoci dítěti dojít v rámci svého znevýhodnění k co nejvyšší míře samostatnosti ve všednodenních aktivitách, naučit pečující osoby správné stimulaci, manipulaci, popř. jak efektivně ne kontraproduktivně pomoci, aby se daný cíl dařilo dosáhnout.

U dospělých klientů je to obdobně, jen se povětšinou spíše snažíme o znovu návrat ztracených či poškozených funkcí, dovedností v rámci stanovené diagnózy. Místo hry se pak používají specifické techniky a činnosti zaměřené na získání funkce či kompenzace.

 

Pro koho je ergotreapie určena?

Dětem od narození do 18 let věku

- s vrozenými a získanými vývojovými vadami (DMO,..)

- s poruchami autistického spektra (PAS)

- s poruchami senzorického zpracování

 - " nejedlíky " 

- s vývojovou dysfázií či opožděným vývojem řeči

- s ADHD, ADD, hyper nebo hypoaktivitou

- pro nastávající či novopečené rodiče, kteří si nejsou jisti s manipulaci s miminkem

 

Dospělým

- osobám, kterým jejich zdravotní stav negativně zasahuje do všedních denních aktivit, např. po:

-cévních mozkových příhodách

- úrazech mozku a míchy

-neurologických, onkologických a dalších onemocnění